Rybíz nepatří právě mezi oblíbené pochutiny, přesto bychom jej neměli vůbec zatracovat. Je totiž bohatým zdrojem především vitamínu C.
V Evropě se pěstuje už od 15. století a to zejména ve Francii a Anglii. Díky těmto zemím se dostal i k nám.Zralé plody sbíráme v období od poloviny června až do srpna.
Neobyčejný účinek pro naše zdraví
Většina z nás tyto korálky zná v červené, bílé nebo černé barvě. Každá z těchto odrůd má svoji specifickou chuť, kdy právě černý rybíz nabízí tu nejzajímavější.
Má blahodárný účinek na celkovou kondici našeho organismu. Už naše babičky byly pověstné svým lahodným želé, bublaninou nebo i ovocným vínem.
Nejlepší je dát si celou hrst hned po ránu k snídani, doslova vás „nakopne“ nejen svojí svěží chutí, ale i stimulací imunity. Už jen 40 kuliček nám poskytne denní doporučenou dávku vitamínu C, a jsou v nich hojně zastoupeny i vitamíny skupiny B, niacin (vitamín B3) a kyselina pantothenová (B 5). Nejvíce je však ceněn vitamín P neboli rutin, který účinně chrání naše cévy. Obsahuje také hodně vlákniny a tříslovin.
Některé z vás nejspíš odradí právě typická ostrá chuť, kdy nejspíš čekáte něco sladkého a na jazyku cítíte pravý opak.
Buďte svěží s limonádou
Tento typ nápoje https://www.nakliceno.cz/cerny-rybiz-sirupy/je jednoduše stále více IN. Můžete si je připravit sami doma nebo vsadit na ekologické výrobce, kteří vám ručí za jejich kvalitu.
Velmi oblíbené jsou šťávy právě z černého rybízu a například ještě z brusinek ve Skandinávii, kde je můžete dostat k pití téměř na každém kroku. Čeká vás skvělá osvěžující chuť, která vás nabije pozitivní energií.
Příprava takového nápoje je přitom velmi snadná. Hotový sirup, který vzniká povařením na mírném plameni, si pak můžete zředit, jakkoli chcete, pomocí minerálky nebo čisté pramenité vody. Hustotu už necháme na vás.
Jako základ vám stačí voda, rybíz a pískový cukr. Někteří fajnšmekři ještě přidávají citron či limetku. Jako ozdoba se hodí snítky máty.