Správné odličování je po celém dni nošení makeupu velmi důležité. V drogeriích a obchodech se před několika lety objevila micelární voda. U některých si získala oblibu, u některých se setkala s negativními ohlasy. V dnešním článku se podíváme na to, co to ta micelárka vlastně je a proč bychom se měli jejímu použití vyhýbat.
Makeup a dekorativní kosmetiku není dobré z obličeje odličovat pouze pomocí obyčejné vody. Právě ta z kohoutku může pokožku dehydratovat a v případě, že máte velmi suchou pleť, může také podráždit. Z dlouhodobého hlediska tak metoda odličování kohoutkovou vodou vede k postupnému vysušování pleti. Pro odličování je tak mnohem vhodnější použít vodu s obsahem micel.
Micelární voda pracuje na principu tenzidů, které snižují její povrchové napětí. Tyto tenzidy se shlukují do micel a společně potom mají schopnost zbavování nečistot. Micely makeup nakonec rozpustí.
Při používání tak v jednom kroku dojde k odlíčení, vyčištění a zároveň také i k hydratování pleti. Ve výsledku tedy micelárka odvede větší práci než obyčejné odličovací mléko či dvoufázový odličovač. Pleť po použití také nezůstává, jak je tomu u jiných přípravků, mastná. Což je další výhoda.
Masová popularita tak díky funkčnosti této vody stoupla. Micelární voda ovšem obsahuje mýdlo. To je bohužel kamenem úrazu. Při odličování tak dochází k podstatnému namáhání pleti a k oslabení přirozené ochranné bariéry pokožky. V některých případech může docházet až k narušení pH, což je problém.
Z těchto důvodů tedy není používání micelární vody příliš vhodné. Důležitým aspektem je v neposlední řadě také to, že tato voda neumí vyčistit nečistoty do hloubky. Odstranění makeupu tak probíhá pouze povrchově. Použití vody s micelami bychom měli zvážit. Pro odlíčení velmi lehkého makeupu možná bude stačit, ale z dlouhodobého hlediska se její používání nevyplácí.