Co vás na koberci může nemile překvapit
Koberec je především textilie, takto bychom k němu také měli přistupovat a uvědomit si, že vysavač neodstraní zdaleka vše, co se na jeho povrchu či v hlubinách mezi vlákny nachází. Po každém vysávání se alespoň část nečistoty v koberci zachytí a tam tvoří dokonalou směsici – jemnou pastu, která dle místních podmínek tvrdne anebo zůstává v polotekutém stavu, kde obaluje vlákna, mění jejich barvu na šedavé odstíny, způsobuje zápach a samozřejmě není prospěšná pro naše zdraví, zvláště ne pro alergiky.
Součástí této nevzhledné pasty jsou odumřelé kožní buňky, kožní maz, drobné prachové částice, výkaly roztočů a bakterií, malé zbytky jídla, hlavně kousky pečiva a některé organické nečistoty z ovzduší, např. rostlinný pyl.
Časem se vrstva této pasty zvětší a tehdy je vhodný čas přikročit k hloubkovému čištění, nejlépe u syntetických vláken speciálním strojem. Přírodní vlákna se musí čistit šetrněji a proces čištění koberců Praha je také náročnější.
Jak je to s vysycháním vyčištěného koberce – některé metody mokrého vysávání nebo čištění mohou způsobovat rozvoj plísní a množení bakterií, dochází k tomu hlavně tehdy, zůstává-li po odsávání příliš mnoho vody mezi vlákny a rovněž v situacích, kdy nezajistíme dostatečné větrání. Vhodné je rovněž použití přípravku proti bakteriím a plísním, ten by měla nasadit úklidová firma a samozřejmě vás o tom informovat.
Ke špičkovým technologiím mokrého čištění patří systém Rotovac, využívá rotujících kartáčů, které zanesou čisticí roztok i do hlubších vrstev, a následně se pod silným tlakem odsaje většina tekutiny, což usnadní a hlavně urychlí celý proces vysychání tkaniny. Měli byste však dodržet základní podmínky, které vám doporučí úklidová firma, zejména v místnosti zajistit pravidelné větrání po dobu minimálně dvou až čtyř hodin a v zimních měsících vytápění na pokojovou teplotu. Větrání je velmi důležité, cirkulace vzduchu výrazně napomáhá procesu vysychání, nápomocná může být i klimatizace.