Bankovní nebo nebankovní hypotéka? Běžný hypoteční úvěr na bydlení nebo americká hypotéka? Kdo se ve všech těch úvěrových produktech má vyznat? Úvěrových produktů je skutečně mnoho a v dnešní době se už nenajde téměř žádná bankovní společnost, která by neměla hned několik v nich v nabídce.
Každá banka má v nabídce mnohdy hned několik hypotečních úvěrů. Klasický úvěr na bydlení je asi tou nejlepší volbou na financování vlastního bydlení. Jedná se ale o účelový úvěr, tudíž je možné ho sjednat jen za určitým účelem a veškeré výdaje musí být doloženy bance pomocí dokumentů, faktur a účtenek. Nabízí ale velmi příznivou roční úrokovou sazbu s dobou fixace i několik let.
Každá bank si podmínky hypotečního úvěru stanovuje individuálně. Pozor na hypotéky, které může dlužník čerpat postupně dle fáze výstavby. Ty se vyplatí jen za předpokladu, že stavba půjde dle plánů, nepřijdou nahodilé výdaje a vše bude dobře propočítáno.
Druhou možností, kterou banka nabízí je tzv. americká hypotéka, které dává řada lidí přednost pro svou benevolentnost. Ovšem je potřeba se mít na pozoru, americká hypotéka je sice o něco benevolentnější než běžný hypoteční úvěr, ale tato benevolentnost je vykoupena vyšší úrokovou sazbou a kratší dobou fixace. Je možné si půjčit i daleko menší částky a vždy je potřeba ručit nemovitostí. U běžného hypotečního úvěru na bydlení může banka poskytnout až 100% zástavní hodnoty nemovitosti, u americké hypotéky je to maximálně 70%.
Přesto se nade řada lidí, kteří na hypoteční úvěr v bance nedosáhnou a právě kvůli tomu začínají nabízet hypoteční produkty i nebankovní společnosti. Americká hypotéka bez registru nebo doložení příjmů nabízí jedinečnou příležitost, kdy si mohou splnit sen o vlastním bydlení i tací, kterým v bance odmítli půjčit. I v tomto případě je ovšem potřeba počítat s vyšší úrokovou sazbou než v bankách.