Mnoho lidí rezignuje na ekologičtější způsob života předem, protože se domnívá, že jedinec neovlivní nic, když nadnárodní korporace bez jakéhokoliv postihu škodí ve velkém. To je ale zásadní omyl. U jedince začíná celý proces změny. Pokud by totiž každý jedinec teď hned změnil jen pár svých návyků, nebo třeba jen jeden, pozitivní dopad by se v brzké době projevil. Proto se nevzdávejme, i když nám naše kroky připadají banální. Zároveň se nesnažme měnit na sílu úplně všechny své návyky. Dokonalost neexistuje a ani není nutná – zkrátka si z našich tipů pro udržitelnější životní prostředí vyberte ty, které jdou skloubit z vaším životním stylem. Nejdůležitější je začít a zlepšovat se můžete vždy!
Třiďte odpad
Třídění odpadu je jedním z pilířů ekologičtějšího chování, na kterém se snadno může podílet každý z nás. Pořiďte si do své domácnosti více odpadkových košů a rozlište je – v zásadě využijete až čtyři nádoby, případně tašky, pokud nemáte v bytě dostatek místa. Na běžný komunální odpad se nejlépe hodí nerezový odpadkový koš, protože se z něj nešíří zápach a snadno ho vymyjete. Další dva koše (nebo tašky) poslouží ke skladování recyklovatelných surovin – do jedné třiďte papír, do další plasty. Baterie a elektrozařízení střádejte třeba do menší krabičky, kterou pak stačí vzít s sebou třeba na nákup do supermarketu, ve kterém mají odběrné místo. Pokud máte zahrádku, vyhazujte organické zbytky na kompost. Třídit zbytky jídla je však výhodné i v bytě: speciální nádoba na organické zbytky, kterou budete vynášet častěji, zaručí, že váš koš na komunální odpad nebude zvláště v teplém ročním období nepříjemně zapáchat.
Šetřete vodou
Do sprchových hlavic lze instalovat regulátory, které zjemní proud vody. Lze také zablokovat část objemu nádrže u WC a splachovat tak menším množstvím vody. Vodu šetří i myčka nádobí – na jeden cyklus spotřebuje jen kolem 10 litrů! Vyhýbejte se zbytečně zabaleným potravinám, pro kávu si choďte se svým kelímkem a na nákup mějte svoji nákupní tašku. Kupujte si kvalitní věci – nebudete je muset tak často měnit za nové. Neplýtvejte jídlem – zkuste si jídelníček plánovat a kupovat tak jen to, co stihnete spotřebovat. Ve městě dejte přednost MHD před jízdou autem. Jděte svým blízkým příkladem, ale nikoho ke změně nenuťte – jen tak se můžeme jak společnost dostat dále!