Kouření není jen nezdravé a drahé, navíc přestalo být in. Pokud si ve společnosti zapálíte, už tím na nikoho nezapůsobíte, ani mužně, ani svůdně, nanejvýš se na vás někdo podívá s politováním. Mnoha lidem, možná dokonce většině, a to i těch co kouří, konečně po letech osvěty vzdělávání a výzkumů došlo, že drtivá většina kuřáků si nezapaluje, aby vyjádřila nějaký postoj, ale prostě proto že musí.
Z průzkumů plyne, že většina kuřáků, by raději s kouřením skončila, problém je jen s tím, jak to provést. Samozřejmě, existují hrdinové, většinou nepříliš inteligentní, kteří okamžitě začnou prohlašovat cosi o pevné vůli, o tom že kdo ji má ten přestane kouřit ze dne na den a kdo ji nemá, tomu stejně nic nepomůže…ale názory prosťáčků nechme stranou, kdo někdy v životě dlouhodobě a každodenně kouřil bude z vlastní zkušenosti vědět, jak je odvykání těžké. Dovolím si uvést několik faktů, které jsem sám vypozoroval anebo převzal z pozorování jiných.
1. Závislost na kouření je převážně psychická
2. Postihuje negativně právě vůli a schopnost řídit se racionálním rozhodnutím
3. Optimální postup odvyknutí je silně individuální
4. Dlouholetý kuřák, není bohužel nikdy vyléčen beze zbytku, i když se zbaví fyzické závislost psychická se v nějaké malé míře zachová po zbytek života.
Mezi odborníky panuje neshoda o tom, co je u závislého člověka tou spouští, která aktivuje jeho závislost, vesměs se zaměřují na předměty, jako jsou popelníky. Já tvrdím že hlavním spouštěčem je stres, a to jak v negativní, tak pozitivní podobě, příklad? Rozčílí vás v práci šéf a vy si o nejbližší přestávce musíte zapálit. Opačný příklad? Právě jste prožili super sex, odvalíte se a hmátnete po cigaretě. Odevzdali jste práci, se kterou jste se dlouho trápili a s pocitem že si to přece zasloužíte, hmátnete, jak jinak po cigaretě. Z hlediska této teorie je například kontraproduktivní lidi strašit děsivými obrázky na krabičkách. Na další důležitý poznatek jsem narazil ve vzájemném rozporu toho, co tvrdí kuřáci a toho co tvrdí odborníci, a sice. Kuřák tvrdí, že často kouří proto aby se uklidnil, odborník okamžitě namítne, že je to nesmysl, protože nikotin působí povzbudivě a dokládá to zvýšeným krevním tlakem. Já tvrdím že pravdu mají oba, nikotin opravdu stimuluje, a to především pozornost, kuřák se uklidní, protože dávka nikotinu mu pomůže soustředit se jinam, než na to co ho rozčiluje. V tu chvíli, kdy kouří vnímá jen přítomný okamžik, nic okolo. Je to takové chvilkové upozadění okolního světa.
Jak tedy přestat kouřit? Jak jsem řekl je to individuální, někomu se to třeba podaří metodou ze dne na den, mně se to podařilo postupně, koupil jsem si elektronickou cigaretu, protože její používání nejvíce připomíná pravé kouření, pak jsem zjistil, že při troše snahy dokážu úplně přestat kouřit tabák. Pak, vždy zhruba po měsíci, jsem si koupil roztok s menším a menším obsahem nikotinu. Nakonec jsem skončil na nule a následující týden se odhodlal a skončil definitivně, zatím to vydrželo čtyři roky.