Také se Vám nelíbí opršené a zašedlé desky zahradních stolků a židlí? Pokud máme tento nábytek vyrobený z přírodního dřeva, ušetří nám to při rekonstrukci mnoho práce. Nebudeme muset odstraňovat starý lak nebo barvu. Pro oživení dřevěných ploch vybereme takové přípravky, které nám dřevo zakonzervují, aby vypadalo stále jako nové. Nesmíme si ale práci usnadňovat příliš. Jestliže použijeme pouze leštěnku, tak budeme muset za nějaký čas opět na nábytku zapracovat.
Poctivá práce vydrží
Nejprve je potřeba plochu důkladně očistit.Pokud zahradní nábytek používáme při grilování, bude na něm určitě vrstva mastnoty a prachu. Tuto vrstvu odstraníme jemnějším brusným papírem, který si pro lepší manipulaci připevníme na dřevěný hranolek. Pokud je náš stůl poškozený více (například má škrábance nebo stopy po odložené cigaretě), budeme muset aplikovat hrubší broušení. V tomto případě už je lépe použít nějaké elektrické nářadí. To bychom na tom totiž mohli „nechat ruce“.
§ Odborníci doporučují použít vrtačku s gumovým kotoučem, na který se pomocí suchého zipu připevňují brusné papíry nebo leštící kotouče.
Sice ušetříte za nákup speciální brusky, ale má to i svoje nevýhody.
o Pokud budete příliš tlačit, tak odstraníte větší část materiálu, nežli jste asi zamýšleli.
o Vzhledem k tomu, že taková vrtačka nemá odsávání, bude se docela dost prášit.
o Při necitlivém broušení se mohou vytvořit nehezké kruhy.
o Je to zátěž i pro vrtačku, které se prach líbit nebude. Vzhledem k tomu, že tuto práci budete vykonávat až za další tři roky, tak to snad vydrží.
Na očištěný povrch se používají prostředky, které uchovávají matný lesk a obnoví kresbu dřeva. Jedním z dobrých prostředků je voskový nátěr, který pronikne přímo do dřeva a zachová jeho přirozený vzhled. Jednou ze starších technologií je rozehřátí nastrouhaného včelího vosku v terpentýnu, který zahřejeme ve vodní lázni. Pak stačí nanést štětcem.